Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

Zdaemon

[ Method ] [ 01.09.2007 ]

Autoři: Raider, Danni, Doom2pro, Kilgore, Lyfe, Raider

Homepage: http://www.zdaemon.org

Download: ZDaemon 1.08.03

Zdaemon je port určený zejména na online hraní. Je tedy zaloen na principu klient/server, vychází ze Zdooma a CsDooma a momentálně se jedná o nejhranějí port vůbec.

Zdaemon

První "slavná" verze Zdaemonu byla verze 0.99. Po uvedení ZD 0.99 na tehdejším českém serveru gamezone.cz si tento port okamižtě získal obrovskou základnu fanoušků. Aby také ne. Zdaemon přinášel něco, o čem se do té doby české komunitě jen zdálo - Dooma téměř takového, jakého ho mnozí pamatovali ještě z dob strojů 386, či ty šťastnější 486. Největší peckou v té době byly duely v map01 - Entryway. Každý chtěl být nejlepší a proto každý bojoval co mu síly stačili. Ovšem to neznamená, že by v komunitě byla nějaká zášť. Právě naopak. Ta doba byla pro mě osobně tím nejlepím a nejpříjemnějím obdobím v mé doom kariéře. Ale zpět k samotnému portu. Jak si pomalu Zdaemon získával pozornost, tak muselo přijít to co přišlo - Nová verze zdaemona. Osobně jsem pova6oval vydání nové verze o krok zpět, ale i tak opravovala spoustu jako například braní PlasmaGunu v map01 a přidávala sen každého doomera - nahrávání dem a spousty dalšího. Bohužel na úkor FPS a tak chvilku trvalo, než si získala plnou pozornost. Na gamezone se dokonce musela dělit o prostor se stále populární v0.99.

Jak šel čas, tak postupně všichni přešli na nejnovější (dost lidí hrálo 0.99 i v době verze 1.05) verzi zdaemonu a opět tu byla nová verze (v1.06), která přinášela zlom v historii dooma! Tímto milníkem nebylo nic jiného, než příchod CTF. I když CTF už v doomovi existovalo (Skulltag, Doom CTF), šlo spíše o jeho zpracování. Komunita se od té doby začala okamžitě rozrůstat rychlostí blesku a je tomu tak dodnes. Dnes hraje zdaemon stovky lidí a existují desítky aktivní klanů po celém světě.

I když je v dnešní době největším tahákem Zdaemonu bezesporu CTF, neznamená to, že se zanevřelo i na ostatní módy. Velkou prestiž mají i duely a FFA. Nejzajímavějším faktem je, že pro spousty lidí zůstává nejoblíbenějí duelová mapa stále stará dobrá Entryway. Mezi další nejhranějí duelové mapy pak patří například Judas23 nebo Dwango5 Map01. Nejhranějšími FFA mapami jsou například brit10 a 11, či 2dmmaps.

Zdaemon také podporuje vestavěné boty! Proto není problém zablbnout si offline proti těmto řezníkům, či si je přidat do online hry. Jména botů vycházejí ze skutečných osobností, takže můžete nakopat pr*** například PerOxydovi (lammah), deathz0rovi a mnoha dalším. :) Bohužel jejich skill není takový, jako skill jejich reálných protějšků.

Na tomto portu se stále pracuje a my můžeme jen doufat v brzké vydání verze 1.09, která slibuje veliké změny.

Plusy a mínusy:
+ Velká komunita
+ Exp. statistiky
+ Boti
+ Podpora čtyř týmů
+ Nový mód (CTF)
+ U nicku národnost (automaticky)
+ Announcer
- FPS
- Cooperative, Animace
- Cheating
- Pomalý vývoj